I. Stare Miasto w Warszawie

Stare Miasto to tętniące życiem centrum turystyczne z uliczkami wybrukowanymi kostką i średniowiecznymi budynkami odnowionymi po II wojnie światowej. Jego serce stanowi Rynek Starego Miasta – gwarny plac, wokół którego znajdują się kamienice dawnych mieszczan i eleganckie restauracje serwujące dania polskiej kuchni. W pobliskiej wzniesionej w XIV wieku bazylice archikatedralnej św. Jana latem odbywają się liczne koncerty. Można tu również zobaczyć odnowione apartamenty i wypielęgnowane ogrody Zamku Królewskiego.




II. Zamek Królewski w Warszawie

Zamek Królewski w Warszawie – zalozony w 1598 roku, barokowo-klasycystyczny zamek znajdujący się w Warszawie przy placu Zamkowym 4. Pełni funkcje muzealne i reprezentacyjne. Pierwotnie rezydencja książąt mazowieckich, a od XVI wieku siedziba władz I Rzeczypospolitej: króla i Sejmu.




III. Pałac Kultury i Nauki


Pałac Kultury i Nauki – powstał 21 lipca 1955 roku i jest to najwyższy budynek w Polsce, znajdujący się w śródmieściu Warszawy. Jego wysokość to aż 231 metrów. Do 1956 nazywany był Pałacem Kultury i Nauki im. Józefa Stalina. Właścicielem gmachu jest miasto stołeczne Warszawa. Pałac jest siedzibą Rady m.st. Warszawy, która obraduje w Sali Warszawskiej.




IV. Pałac w Wilanowie.


Wilanów (zwany wcześniej Milanowem) stal się własnością króla Jana III Sobieskiego w latach 70-tych XVII w. Początkowo król nakazał zbudować w tym miejscu jedynie skromną podmiejską rezydencję. Z czasem jednak, po sukcesach odniesionych na arenie międzynarodowej, a zwłaszcza po głośnym zwycięstwie nad Turkami pod Wiedniem w 1683 r., Jan III Sobieski postanowił przekształcić rezydencję w Wilanowie. Prace budowlane trwały do czasu śmierci króla. W wyniku śmiałego projektu autorstwa Augustyna Locciego powstała wspaniała królewska rezydencja, która połączyła w sobie cechy podparyskiego wersalu, włoskiej willi ogrodowej i typowego dla Polski dworu szlacheckiego.




V. Cmentarz Powązkowski w Warszawie.


Cmentarz Powązkowski założony został w 1790 r. Działkę oddała na te cele rodzina Szymanowskich, natomiast projekt cmentarza wykonał sam Dominik Merlini, jeden z najznakomitszych architektów pracujących na dworze króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Wśród pierwszych znakomitych osobistości, które tu spoczęły byli m.in. Jan Kiliński, Hugo Kołłątaj i Wojciech Bogusławski. Ponieważ zwyczaj chowania zasłużonych dla ojczyzny Polaków stał się na Powązkach normą, toteż w 1925 r. utworzono tu Aleję Zasłużonych. Cmentarz mocno ucierpiał podczas II wojny światowej, a zwłaszcza podczas Powstania Warszawskiego, ale udało się go później należycie odrestaurować.